رادیوتراپی قزوین


 کلنگ احداث اولین مرکز رادیوتراپی استان قزوین، توسط
خیّرین سلامت در مرکز آموزشی – درمانی ولایت  
به زمین زده شد
 
نیّت انسان دوستانه خیّرین سلامت قزوینی، بار دیگر زمینه ساز آغاز احداث پروژه ای برای حفظ و ارتقای سلامت شهروندان این استان شد. در تازه ترین اتفاق این حوزه، روز 23 خرداد 1394 کلنگ احداث اولین مرکز رادیوتراپی استان قزوین، به زمین زده شد. ساخت این پروژه را در مرکز آموزشی - درمانی ولایت قزوین، برادران خراسانی برعهده گرفته اند و آیین مذکور با حضور دکتر منوچهر مهرام، رییس دانشگاه و جمعی از خیّرین و مسؤولان به زمین زده شد.
در این مراسم، رییس دانشگاه با اشاره به مهم بودن وجود دستگاه های شتابگر خطی (دستگاه رادیوتراپی)  به عنوان بخشی از درمان بیماران سرطانی، گفت: رادیوتراپی، نیاز جدّی بیماران سرطانی محسوب می‌ شود و بر اساس آخرین آمار جمع آوری شده در سطح استان، سالانه یک هزار و 400 مورد جدید از بروز سرطان، به ثبت می رسد.
دکتر مهرام ضمن بیان اینکه بخشی از درمان بیماران سرطانی در قزوین و قسمت اعظم آن - که شامل رادیوتراپی می باشد - در استان های همجوار (نظیر تهران) انجام می گیرد که مشقت فراوانی را به بیماران تحمیل می کند و این حق بیماران نیست؛ با تقدیر از اقدام خداپسندانه خیّرین، اظهار کرد: مرکز رادیوتراپی قزوین، با زیربنای سه هزار و 200 مترمربع و با اعتباری بالغ بر 170 میلیارد ریال، در مدت سه سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.
رئیس دانشگاه خاطر نشان کرد: هزینه ی احداث فضای فیزیکی این مرکز حدود 40 میلیارد ریال برآورده شده است. وی با گفتن اینکه رایزنی های لازم برای خریداری دو دستگاه شتابگر خطی انجام شده است؛ افزود: بخش عمده اعتبار احداث مرکز رادیوتراپی توسط خیّرین و خرید تجهیزات این مرکز از منابع استانی و دانشگاه تأمین خواهد شد.
به گفته دکتر مهرام، مرکز رادیوتراپی قزوین در دو طبقه شامل بخشهای رادیوتراپی و شیمی درمانی و یک طبقه ویژه نیز به عنوان میهمانسرا برای پذیرش و اسکان همراهان بیماران پیش بینی شده است.
گفتنی است خیرین سلامت هم اکنون  با اعتباری بالغ بر صد میلیارد ریال در استان قزوین چند پروژه بهداشتی درمانی شامل کلینیک ویژه تخصصی در منطقه پونک، احداث و تکمیل ساختمان مرکز بهداشتی درمانی معلم کلایه ، مرکز دیالیز الوند و تاکستان ، پایگاه فوریتهای پزشکی جاده ای ضیا آباد و منطقه ی مینودر قزوین را در دست اجرا دارند. 
راه اندازی رادیوتراپی قزوین، یک گام به جلو
نیاز بیماران سرطانی استان قزوین به استفاده از خدمات دستگاه های رادیوتراپی ( شتاب دهنده ) ، تنها، دغدغه آنان نیست. بلکه مسؤولان دانشگاه نیز برای کاهش مشکلات اینگونه از بیماران هنگام تردد به سایر استان های کشور، باعث شده است که تلاش جدّی آنان برای بهره مند شدن استان از این امکان درمانی پیشرفته، هر از چند گاهی راه اندازی آن را یک گام به جلو ببرد.
نشست روز 25 دی 1393 دکتر منوچهر مهرام، رییس دانشگاه با نمایندگان شرکت وارد کننده این دستگاه تازه ترین خبر در این حوزه می باشد. نشستی که با حضور تعدادی از مدیران دانشگاه و مسؤولان مرکز آموزشی – درمانی ولایت همراه شد تا دکتر مهرام از عزم دانشگاه برای شروع عملیات ساخت بونکر و پیگیری منابع مالی 140 میلیارد ریالی خریداری دو دستگاه رادیوتراپی و البته هزینه های جانبی آن، خبر دهد.
در این نشست، درباره کلیه نکات فنی از زمان ساخت سایت دستگاه ها تا مرحله نصب و پشتیبانی خدمات آنها تبادل نظر شد. همچنین رییس دانشگاه اظهار کرد: با پژوهش انجام گرفته، پیشرفته ترین دستگاه های شتاب دهنده انتخاب شده اند. به گفته دکتر مهرام، دانشگاه از تمام امکانات دولتی و خیّرین برای راه اندازی این مجموعه استفاده خواهد کرد.